"Z roku na rok rośnie świadomość społeczeństwa w kwestii opłacalności fotowoltaiki. Wizja nieuchronnych i sporych podwyżek cen energii elektrycznej skłania inwestorów do podjęcia działań, mających na celu uniezależnienie się od dostaw i cen prądu, poprzez montaż paneli fotowoltaicznych. Domowa elektrownia słoneczna może całkowicie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego na energię, co z kolei wpłynie na realne oszczędności na rachunkach, które przy odpowiedniej mocy instalacji mogą ograniczyć się jedynie do tzw. opłat stałych, wynoszących około 150 zł rocznie.

W ostatnich latach również w Polsce dostrzeżono potencjał i opłacalność fotowoltaiki, dlatego też odnotowano wzrost zainteresowania panelami. Dużą rolę odegrała także rosnąca świadomość społeczeństwa, które coraz bardziej zdaje sobie sprawę z faktu, iż niszcząc środowisko, dążymy do rychłej autodestrukcji. Instalacje odnawialnych źródeł energii, do których należą panele fotowoltaiczne, cieszą się popularnością, ze względu na swoją ekologiczność i korzystanie ze źródeł energii, które są niewyczerpalne. Nie da się ukryć, że same instalacje są drogie w zakupie i montażu, jednak zwrot z inwestycji następuje stosunkowo szybko w postaci niższych rachunków. W przypadku fotowoltaiki może to mieć miejsce już po 6-8 latach.

Działanie fotowoltaiki

Energia słoneczna jest przetwarzana na energię elektryczną. Fotowoltaika działa niezależnie od warunków atmosferycznych i pory roku. W niczym nie przeszkadza krótsze nasłonecznienie w ciągu dnia zimą, czy schowane za chmurami słońce – fotowoltaika nadal wytwarza prąd. Produkcja jest jednak mniejsza niż podczas słonecznej pogody i długotrwałego nasłonecznienia. Latem najczęściej produkowane są nadwyżki energii. Nasłonecznienie jest bardzo intensywne i długotrwałe, a zapotrzebowanie na prąd mniejsze niż zimą. Niewykorzystana energia nie przepada, zostaje ona odesłana do zakładu energetycznego i tam zmagazynowana. Inwestor może odebrać wyprodukowany przez siebie prąd w dowolnym okresie większego zapotrzebowania energetycznego, które najczęściej ma miejsce zimą. Przesył i magazynowanie prądu odbywa się bezpłatnie. Odbiór zmagazynowanej energii powinien się odbyć w ciągu 365 dni od chwili przesłania jej do sieci. Za każdą oddaną 1 kWh, inwestor może odebrać 0,8 kWh pod warunkiem, że moc jego instalacji nie przekracza 10 kW. Powyżej tej mocy za każdą zmagazynowaną 1 kWh przysługuje inwestorowi 0,7 kWh. Model rozliczania nadwyżek prądu oraz sposobu jego magazynowania został ustalony odgórnie, by ujednolicić go niezależnie od miejsca w Polsce czy zakładu energetycznego. W ten sposób inwestor nie musi martwić się o sposób magazynowania nadwyżek prądu, a wyprodukowana energia pozwala mu zaspokoić potrzeby swojego gospodarstwa domowego. Instalacja fotowoltaiczna w zależności od rodzaju finansowania przedsięwzięcia zwraca się już po 6-8 latach od chwili jej uruchomienia. Wpływ na skrócenie tego okresu będzie miał zapowiadany wzrost cen energii elektrycznej."